Psychologie

Mocná psychosomatika


Když mojí druhorozené dceři diagnostikovali v šesti týdnech atopický ekzém, netušila jsem, co všechno nás následující tři roky čeká. Atopický ekzém je chronické recidivující svědivé kožní onemocnění, jak se píše v odborné literatuře. Ano. Tato definice se nám potvrdila. Tělíčko mojí malé holčičky bylo pokryté svědivou vyrážkou a kůže byla velmi suchá, zarudlá a šupinatá.Rady lékařů, přátelé, i ty vyčtené z knih

Nejprve člověk zkouší mazat. Vystřídala jsem s větším či menším úspěchem desítky mastí, mastiček, vazelín, krémů a olejů. Většinou to na určitou dobu zabralo a pak se ekzém zase začal horšit. U lékařů to bylo pokaždé se stejným průběhem. Dceru prohlédli, předepsali kortikoidy a kapky proti svědění, což se mi chtělo čím dál méně podporovat.

Zkoušíme všechno

Jelikož jsem se dočetla, že ekzém může mít souvislost se stravou, začala jsem držet diety. Dcera odmítala příkrmy a byla prakticky do jednoho roku plně kojená, snažila jsem se tedy ovlivnit svou stravu. Začala jsem tím, že jsem tři dny jedla pouze rýži a poté jsem postupně přidávala potraviny a zkoumala, co se děje s ekzémem. K nějakému výraznému výsledku jsem se však nedopracovala. Postupem času, kdy dcera začala více jíst, způsobily některé potraviny svědění či vyrážku a samozřejmě zhoršení ekzému. To se nám definitivně potvrdilo při dvoutýdenním pobytu v nemocnici na kožním oddělení, kde dceři dělali testy na potravinové alergie a řada potravin vyšla pozitivně.

Dieta, kam se podíváš

Byli jsme tedy ve fázi, kdy dcera nesměla jíst mléko a mléčné výrobky, vejce, ořechy. Od mala absolutně bojkotovala jakoukoli syrovou zeleninu a ovoce, tedy kromě okurky. Byla jsem zoufalá, protože jedla v podstatě jen pečivo a maso s přílohami. Noci probíhaly tak, že hodinu spala, pak se 40 minut škrábala a já jí držela ruce. Pak na další hodinu usnula a znova. Byly jsme obě unavené, nevyspané, zoufalé. Manžel mě nikdy nevystřídal, náš vztah nebyl dlouhodobě dobrý a nemoc dcery jen zviditelnila nedostatky, které mi ve vztahu vadily. Masti byly drahé, speciální strava také, kontokorent vyčerpaný. Rozhodla jsem se vyhledat pomoc homeopata a také léčitelky, kterou bych si bez krátkodobé půjčky už nemohla dovolit. Naštěstí existuje půjčka bez doložení příjmů.

První světlo v mlze

Situace se začala lepšit. Lékař nám předepisoval pravidelně homeopatika na míru, které ekzém zmírňovaly. Návštěva léčitelky však pro mě byla zlomová. Seznámila mě s psychosomatikou a řekla mi, že ekzém u dětí souvisí se vztahem matky k partnerovi a obecně se vztahem rodičů. Došlo mi, že můj vztah s manželem není vůbec dobrý a to už dlouho, ještě před narozením dcery. Manžel nechtěl věci řešit, soustředil se na sebe a své zájmy a stále jsme se odcizovali. Pak jsem potkala jiného muže a zamilovala se na první pohled. Bylo to vzájemné a velmi silné. Manželovi jsem to řekla po dvou týdnech a za další měsíc jsem se již stěhovala. Šlo to rychle a bylo to jasné, ačkoli rozhodování s ohledem na mé děti a to, že jim rozdělím rodiče, bylo velmi těžké a ještě dlouho jsem se s touto rovinou smiřovala. Co bylo ovšem fascinující, že dcera jako mávnutím kouzelného proutku byla naráz zcela bez ekzému.

Zatočili jsme s ekzémem

Nyní je to již tři a půl roku, co žiji s novým partnerem a ekzém se nevrátil. Naučila jsem se mnohem více vnímat nemoci v kontextu psychiky a rozluštit jejich původ v oblasti vztahů. Dnes jsem přesvědčena o tom, že každá nemoc k nám přichází jako signál těla, že máme něco změnit, že žijeme v nefunkčním vzorci, který je třeba předělat. Nemoci, které ke mně přicházejí, se mi daří mnohem snáze rozklíčovat. Psychosomatika mi dává smysl a učí mě žít můj život a vnímat sebe i okolí.


Komentáře k článku

Menu

O mně

Vystudovala jsem chemii, pedagogiku, .. Pracovala jsem v laboratořích, ve školství, .. Mám ráda lidi, zvířata a přírodu. Fascinují mne jevy hmatatelné čili reálné, ale i iracionální čili takové, jež jsou smysly člověka nezaznamenatelné..

Poslední články

Mocná psychosomatika
Životní magnetismus
Analogie s přírodou
Prožívání a chování
Řeč těla

Náhodné fotografie

Náhodná fotografie
Náhodná fotografie
Náhodná fotografie

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek